ABIEKT / PODMIOT

panoramat.jpg

KORNELIA DZIKOWSKA


Abiekt

Abiekt to termin wprowadzony do nauki przez francuską filozofkę i literaturoznawczynię Julię Kristevą. Oznacza coś przeciwnego obiektowi/podmiotowi. Abiektowi (ang. abject; na polski przetłumaczony jako pomiot) odmawia się prawa bycia podmiotem, uznaje się, że wykracza poza świat materialny. Przykładami abiektu są między innymi: wampir, trup, lecz także homoseksualista. Abiekt istnieje przed wejściem w świat symboliczny, gromadzi się w nim to, co „nieakceptowalne społecznie”, drażniące, odbiegające od heteronormy. Właśnie dlatego kategorią abiektu posługują się często teoretycy queer w odniesieniu do osób homoseksualnych (np. Jacek Kochanowski). Julia Kristeva analizuje pojęcie abiektu w swojej książce pt. „Potęga obrzydzenia. Esej o wstręcie”.

Wystawę tworzą cztery elementy zaadaptowane specjalnie do przestrzeni Galerii Turbo. Prezentowane prace stanowią obraz poszukiwań i działań twórców. Nawiązując bezpośrednio do pojęcia „abiekt”, stają się jedynie wypadkowymi całego procesu tworzenia w danej materii. Kontekst powinien być odczytywany w odniesieniu do cyklu działania indywidualnego. Zestawione ze sobą testują granice estetyki.
Prace zaprezentowane są zgodnie z zasadą analogii – pojawiają się dwa autoportrety w formie video i dwie instalacje przestrzenne. Dla odbiorcy mogą stawiać poważne pytania dotyczące estetyzacji i akceptacji, albo być jedynie zabawą w autoironię.

Kornelia Dzikowska

Kornelia Dzikowska, „Abiekt/ Podmiot”, Galeria Turbo

 

MARIUSZ ANDRZEJCZYK


Mariusz Andrzejczyk.jpg

Praca kontynuuje performance „GABINET”, który powstał w Pracowni Działań Przestrzennych profesora Romana Woźniaka. Kolejnym etapem projektu była działalność artystyczna w moim domu rodzinnym, której owocem jest film „Kto by cię tak pozszywał jak nie własna matka? ”

Na moją pracę na wystawie „ABIEKT” składa się autoportret oraz obiekt powstały podczas pobytu w domu rodzinnym. Film zawiera wiele odniesień. W swojej twórczości poruszam problem zmagania się z akceptacją. To zagadnienie stało się również tematem przewodnim realizacji przestrzennej przedstawionej na wystawie.

Mariusz Andrzejczyk

Mariusz Andrzejczyk, „Kto by cię tak pozszywał jak nie własna matka?”, Galeria Turbo

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s